Jak pracować i nie zwariować

utworzone przez | 03 01 2016 | 1 komentarz

Pracujemy co prawda głównie po to, aby zarabiać pieniądze i zapewnić sobie jak najlepszy byt. Jednak praca może stać się również czymś więcej niż konieczną formą zarobku.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy poza pracą nie widzi się nic więcej – zaniedbuje się hobby, zainteresowania, rodzinę. Czas poświęcany na pracę coraz bardziej się wydłuża, na czym cierpią inne aktywności. Dlatego też pojęcie work – life balance staje się coraz bardziej propagowane – aby nie zapomnieć, że praca to nie wszystko.

Koncepcja zarządzania czasem work – life balance stawia za cel odnalezienie i utrzymanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym oraz prywatnym. Dzięki temu zmniejszą się szanse otrzymania zaszczytnego miana pracoholika lub wypalenia zawodowego.

Dlatego też dbaj o to, aby praca nie była Twoim jedynym celem w życiu, przyjacielem, rodziną i zainteresowaniem. Przede wszystkim nie zapominaj o rodzinie – żonie, mężu, dzieciach, partnerze, partnerce. Potrzebują oni kontaktu z Tobą, zainteresowania, uwagi. Jeśli w domu będziesz wyłącznie gościem możesz być pewien/pewna, że ominie Cię wiele istotnych chwil z życia Twoich dzieci, a nie jest to coś, co da się powtórzyć. Spędzaj więc z nimi jak najwięcej czasu – chodź na spacery, zabieraj do kina, poświęcaj im uwagę w domu.

Nie możesz również zapominać o swoim hobby. Uwielbiasz jazdę na rowerze, wizyty w teatrze, czytanie książek? Świetnie – wygospodaruj czas w tygodniu tylko dla siebie, abyś mógł poświęcić się swoim pasjom. Nie zaniedbuj ich i nie spychaj na drugi plan aby nie okazało się, że jedynym pozostałym Ci hobby jest praca.

Doskonale również sprawdza się stare powiedzenie: „po pracy nie rozmawiamy o pracy”. Jeśli więc jesteś na spotkaniu ze znajomymi nie sprowadzaj głównego tematu rozmowy do Twojej pracy – zadań, obowiązków, co ostatnio powiedział Ci szef, co Ci wyszło, a co nie. Na pewno jest to fascynujące, ale masz się zrelaksować i odprężyć, a tematów do rozmowy z pewnością macie mnóstwo. No i przede wszystkim – Twój czas wolny jest czasem wolnym, więc nie odbieraj i nie wysyłaj e – maili, nie zabieraj do domu dokumentów, wszystkie sprawy załatw w miejscu pracy. Dzięki temu rozgraniczysz czas, który poświęcasz na zawodową karierę i na życie prywatne.

1 komentarz

  1. Natalia

    Pracoholizm straszna rzecz, coraz częściej niestety spotykana, szczególnie w ogromnych firmach.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły