Jak mieć firmę i płacić niższy ZUS?

utworzone przez | 24 02 2015 | 0 komentarzy

Konieczność opłacania wysokich składek ZUS to jedna z najczęściej wymienianych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Polskie prawo stanowi tak, że przedsiębiorca musi co miesiąc odprowadzać ponad 1000 zł z do ZUS z tytułu składek. Przedsiębiorca musi odprowadzać tę daninę nawet jeśli nie osiągnął w danym miesiącu zysku. Jak widać jest to duże utrudnienie, nic więc dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na uniknięcie płacenia tak wysokich składek.


Pierwszy sposób to korzystanie z możliwości płacenia preferencyjnego ZUS w wysokości około 500 zł przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Skorzystać mogą z tego tylko te osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziły innej działalności.
Składek ZUS można w ogóle nie płacić jeśli ktoś prowadzi spółkę z o. o. jednak tutaj dochodzą w to miejsce inne koszty, także w niektórych przypadkach okazuje się, że nie będzie to wiele taniej.
Dużo mniejsze składki płacą także osoby będące ubezpieczone w KRUS i jednocześnie prowadzące działalność gospodarczą. Nie wystarczy jednak kupić kawałek ziemi aby móc z tego skorzystać, gdyż trzeba spełnić liczne wymogi formalne.
Przedsiębiorca w zasadzie nie ma innych legalnych sposobów na niepłacenie składek do ZUS. Coraz więcej osób decyduje się na otwieranie firm w innych krajach, jednak jeśli osoba taka prowadzi działalność w Polsce jest to na granicy prawa. Podobnie do nieuczciwych praktyk zalicza się przepisywanie po dwóch latach firmy na żonę czy kogoś innego, kto faktycznie tej działalności nie prowadzi. W przypadku niektórych typów działalności można nieco zaoszczędzić na składkach, okresowo zawieszając działalność. Taka sytuacja może zdarzyć się przy firmach działających sezonowo, należy jednak pamiętać, że nie mamy wtedy żadnego ubezpieczenia.
Jeśli ktoś bardzo nie chce płacić wysokich składek ZUS może zdecydować się na pracę w oparciu o umowę o dzieło zamiast działalności ale wtedy musi we własnym zakresie postarać się o ubezpieczenie zdrowotne.

Zawsze można też zmniejszać wysokość podatków, wrzucając w koszty np. opłaty związane z prowadzeniem biura, sprzętem, które się w nim znajduje, np. (http://www.profiklima.pl/klimatyzacja-dla-biura.html), kosztami dojazdów do biura czy wszystkim tym, co zwiększa wartość firmy.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły