Rozsądnie zaciągnięta pożyczka nierzadko staje się ratunkiem w kryzysowych sytuacjach finansowych. Należy jednak zaufać wiarygodnej firmie oraz odpowiednio ocenić możliwości domowego budżetu. Jak pożyczać bezpiecznie i na co trzeba zwracać uwagę?
Sprawdź koszt pożyczki
Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze oferty, jest koszt pożyczki. Na stronach pożyczkodawców znajdziesz tzw. reprezentacyjne przykłady. Z ich pomocą przedstawione są wszystkie koszty związane z zaciągnięciem pożyczki o konkretnej wysokości i na dany czas. Sprawdzisz zatem procent RRSO, prowizję i odsetki. Wówczas dowiesz się, na spłatę jakiej kwoty całkowitej musisz się przygotować.
Zweryfikuj wiarygodność pożyczkodawcy
Aby pożyczać pieniądze bezpiecznie, upewnij się, że dana firma jest rzetelna. W łatwy sposób zrobisz to, korzystając z Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeżeli interesujący Cię pożyczkodawca tam widnieje, masz pewność, że został sprawdzony i działa legalnie. Ważna jest także renoma firmy. Aby ją ocenić, przeczytaj opinie dotychczasowych klientów.
Zanim podpiszesz umowę – o czym należy pamiętać?
Najważniejszą zasadą bezpiecznego pożyczania jest to, aby dokładnie przeczytać umowę pożyczki. Znajdziesz tam między innymi informacje o tym, ile właściwie kosztuje pożyczka pozabankowa, jaką ratę miesięcznie musisz spłacać i na jakie konto, a także co robić w przypadku kłopotów ze spłatą. Sprawdź wszystkie zapisy, by uniknąć niekomfortowej dla siebie sytuacji i nie podejmować zobowiązania przekraczającego Twoje finansowe możliwości. Pamiętaj, że w ciągu 14 dni od podpisania umowy możesz od niej odstąpić. Nie musisz wówczas podawać przyczyny. Pożyczkodawca ma obowiązek przyjąć Twoją rezygnację.
Weź tyle pieniędzy, ile potrzebujesz
Unikniesz problemów ze spłatą pożyczki pozabankowej, jeśli weźmiesz tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz na konkretny cel. Oczywiście nie wszystko w życiu da się przewidzieć. Zdarzają się różne sytuacje losowe jak awaria samochodu, potrzeba remontu albo inny pilny wydatek. Wówczas decyduj się wyłącznie na kwoty, które uda Ci się bezproblemowo spłacić.
Problem ze spłatą? Poinformuj pożyczkodawcę
Jeżeli pojawią się trudności ze spłatą zobowiązania, nie zwlekaj z rozwiązaniem tego problemu. Po pomoc możesz przyjść do pożyczkodawcy. Firma doradzi Ci, jak wyjść z kłopotliwej sytuacji. Niektórzy pożyczkodawcy pozwalają odroczyć termin spłaty o konkretną liczbę dni albo oferują tzw. wakacje od spłaty. Nie warto czekać, aż odsetki narosną, a wraz z nim zadłużenie.
Zanim zdecydujesz się na wzięcie pożyczki, pamiętaj o kilku podstawowych regułach.
5 zasad bezpiecznego pożyczania:
- pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz
- poznaj wszystkie koszty
- sprawdź wiarygodność firmy pożyczkowej
- dokładnie czytaj wszystkie umowy
- poinformuj pożyczkodawcę o ewentualnych problemach ze spłatą
Pożyczka może okazać się doskonałym rozwiązaniem większości podbramkowych sytuacji. Nie należy bać się korzystania z usług firm pozabankowych. Pamiętaj jednak o zasadach bezpiecznego pożyczania, a unikniesz kłopotów ze spłatą i uda Ci się przezwyciężyć finansowe problemy.
0 komentarzy