Gestalt w biznesie – efektywna praca

utworzone przez | 27 01 2018 | 0 komentarzy

Ludzie chcą poznawać siebie, cieszyć się życiem i czerpać satysfakcję ze swojej pracy. Rozwój osobisty, coaching, trening uważności… Wszystkie te nurty łączą nawiązania do filozofii buddyjskiej i formy psychoterapii zwanej gestalt. Gestalt znajduje także swoje zastosowanie w biznesie, poprawiając funkcjonowanie firm. Na czym polega gestalt w organizacjach i jakie przynosi efekty?

Gestalt – założenia i działanie

Gestalt jest obecnie jedną z najbardziej popularnych form psychoterapii. Ujmuje człowieka jako proces, który ma swój początek w narodzinach i koniec w śmierci. Wychodząc z tego założenia, ma na celu wspomóc rozwój osoby, tłumacząc znaczenie zachodzących w niej zmian i wskazując jej nowe kierunki dążeń, w zależności od indywidualnych potrzeb.

Kluczowym pojęciem jest tutaj świadomość. Gestalt kieruje uwagę człowieka na bycie tu i teraz, rozumienie swoich stanów emocjonalnych w danej chwili, a także rozwija w nim poczucie akceptacji, które jest niezbędne do szczęśliwego życia. Tym samym łagodzi wewnętrzne konflikty i pomaga iść do przodu.

Gestalt w organizacjach

Od pewnego czasu technikę gestalt wykorzystuje się także w firmach. Nastawienie na świadome funkcjonowanie jednostki można rozciągnąć na całą organizację. Jeśli jej członkowie będą lepiej rozumieć, jak działają struktury firmy, a także nauczą się pracować w zgodzie z innymi i ze sobą samym, wzrośnie nie tylko efektywność tej pracy, ale także zadowolenie pracowników.

Mają w tym pomóc rozmaite warsztaty, konsultacje z ekspertami, wyjazdy integracyjne i spotkania, na których omawia się poszczególne zagadnienia. Gestalt w biznesie to kolejny krok ku zmianie modelu pracy z korporacji-maszyny, gdzie wszystkie trybiki działają mechanicznie, w korporację-ciało, czyli organiczny zespół ludzi i relacji między nimi.

Mindfulness – nowe narzędzie pracy

Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości jest praktykowanie tzw. mindfulness, czyli szczególnego rodzaju uwagi. To technika pracy z własnym ciałem i umysłem, która wywodzi się z buddyjskiej medytacji. Chodzi o to, by całkowicie skoncentrować się na doświadczeniu zewnętrznym – zjawisku, wydarzeniu, obiekcie – oraz wewnętrznym – emocjach, uczuciach, myślach – w konkretnym momencie.

Mindfulness coraz częściej stosuje się jako narzędzie pracy. Niektóre firmy na Zachodzie organizują trening medytacji dla swoich pracowników. Okazuje się, że u tych osób następuje znaczna redukcja stresu i niepokoju, za czym idzie poprawa samopoczucia i wydajności w pracy. Ponadto wzrasta poziom empatii i polepsza się integracja w firmie, co również przekłada się na jej funkcjonowanie.

 

Chociaż zwolennicy klasycznego modelu pracy nadal podchodzą sceptycznie do tego typu praktyk, nie można odmówić im skuteczności. Nie trzeba od razu wprowadzać do firmy całego programu gestalt czy zatrudniać trenera mindfulness, ale na pewno warto czerpać z tych nurtów. W końcu świadomość w pracy to podstawa.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły