Prowadzenie własnej działalności łączy się ze sporą odpowiedzialnością. Zatrudnianie pracowników, inwestycje czy umowy z kontrahentami – specjalista z wykształceniem prawniczym przyda się w każdej firmie. Czy potrzebujemy jego pomocy na pełny etat?
Praca w firmie
Prawnik w firmie pełni rolę nie tylko specjalisty od skomplikowanych ustaw. Oczekuje się od niego pełnego wsparcia i umiejętności komunikacyjnych. Współczesny specjalista doradza, szuka rozwiązań a nawet negocjuje z klientami. Jest menadżerem, który kompleksowo podchodzi do każdej sprawy. Uczestniczy w procesie konstruowania umów zawieranych z osobami trzecimi czy przygotowuje wewnętrzne akty prawne współpracując ze spółką.
Do zadań prawnika należy także bieżąca analiza zmian w przepisach dotyczących działalności firmy. Będzie on również reprezentował firmę przed urzędami i sądem. Jest to na tyle istotne, że będziemy mieli pewność o szybkim podjęciu odpowiednich działań. Najbardziej poszukiwani prawnicy specjalizują się w prawie pracy, zamówieniach publicznych czy podatkach. Idealny kandydat ma doświadczenie w pracy w kancelarii lub pracy o podobnym charakterze.
Obowiązek czy zbędny wydatek?
Zadajemy sobie pytanie, czy współpraca z prawnikiem powinna być stała czy okazjonalna. W wielu przypadkach wystarczy konsultacja od czasu do czasu, są jednak segmenty wykazujące znacznie większe zapotrzebowanie na kompetencje specjalisty. Trzeba wiedzieć, kiedy korzystanie z pomocy zewnętrznego konsultanta przestaje być wystarczające i przyda się ktoś na stałe. Wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalności.
Kancelaria Adwokacka Wrocław
Gdy firma potrzebuje pomocy prawnej z innego zakresu, wsparcie powinny stanowić osoby, które znają daną dziedzinę gospodarki. Wiele firm wspomaga się zarówno na wewnętrznym dziale prawnym jak i zewnętrznym. Pracownicy zatrudnieni w firmie zajmują się sprawami typowo firmowymi, a kancelarie zewnętrzne prowadzą sprawy wymagające szerszego działania. Duże firmy z reguły zatrudniają własnych prawników. Jest to korzystne rozwiązanie, gdy weźmiemy pod uwagę koszty usług prawniczych. Nie jest to jednak rozwiązanie, na które stać każdą firmę. W tym wypadku spółka może korzystać z usług kancelarii adwokackiej i radców prawnych, biur księgowych lub wirtualnych biur oferujących pomoc prawną przedsiębiorcom. Korzystać w usług kancelarii można doraźnie, gdy zachodzi taka konieczność lub wybierając stałą obsługę prawną. W przypadku tej drugiej kancelaria podpisuje umowę z przedsiębiorcom, w ramach której prawnicy świadczą usługi w określonym zakresie.
Ile to kosztuje
Większość pracujących w firmie prawników jest zatrudniona na stałe. Radcy prawni zarabiają około 15. zł, natomiast wynagrodzenie dyrektorów często przekracza 25 tys. zł brutto. Należy pamiętać, że na tym stanowisku występuje spora różnica w zarobkach zależna między innymi od doświadczenia.
Dlaczego więc warto zatrudniać prawnika jeśli mamy taką możliwość? Brak osób o odpowiednich kompetencjach skutkuje konsekwencjami dla całej firmy. W dzisiejszych czasach rozwój gospodarczy i konkurencji pomoc prawna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju firmy.
super!