Kiedy warto założyć swój biznes?

Jeśli czujesz, że praca na etacie nie jest dla ciebie, potrzebujesz dodatkowych wyzwań i chcesz sam z sobą rozliczać się z sukcesów i porażek – być może powinieneś założyć swój własny biznes. Zanim jednak podejmiesz się tego trudnego wyzwania i zainwestujesz środki, zastanów się, czy to dobry moment na podjęcie własnej działalności.

Zabezpieczenie

Rozpoczęcie własnej działalności zawsze wiąże się z ogromnymi nakładami pieniężnymi. Przed rozpoczęciem rozpisywania biznesplanu musisz policzyć, ile twój pomysł pochłonie pieniędzy i czy aby na pewno cię na to stać. Nie chodzi tylko o inwestycję samą w sobie, ale również o to, co będzie po założeniu przedsiębiorstwa. Większość firm wymaga na początku stałych nakładów i dopiero po jakimś czasie zaczyna przynosić zyski. Oprócz pieniędzy na zainwestowanie w firmę musisz mieć też zabezpieczenie, które pozwoli ci utrzymać się w czasie, kiedy twoja działalność jeszcze nie będzie intratna.

Sytuacja na rynku

Aby umościć sobie dobre miejsce na rynku, musisz go najpierw dobrze poznać. Konieczna jest obserwacja sytuacji gospodarczej nie tylko w kraju, ale i za granicą. Warto też obserwować podobne przedsiębiorstwa i zastanowić się, czy ich duża ilość na rynku ma racje bytu, czy raczej warto pójść inną drogą i zainwestować w coś mniej typowego.

Wielkie wyzwanie

Osoba przymierzająca się do zainwestowania w swój biznes najczęściej rozważa tylko gospodarcze aspekty swojego pomysłu. Jest jednak jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, którą należy rozważyć: swoją gotowość na podjęcie tego wyzwania.

Własny biznes to ogromna odpowiedzialność. Na świecie krąży opowieść o właścicielu firmy, który nie musi nic robić, zarabia ogromne pieniądze i tylko wydaje polecenia – jest to jednak miejska legenda, mająca niewiele wspólnego z prawdą i wymyślona przez osobę, która nigdy nie miała do czynienia z prowadzeniem własnej działalności. Jako CEO musisz zabiegać dosłownie o wszystko, dbać o każdy aspekt prowadzenia interesu, zmieniać go – słowem poświęcać mu mnóstwo uwagi. Upewnij się więc, że duża ilość obowiązków nie przytłoczy cię, a zmotywuje do dalszego działania.

3 komentarze do “Kiedy warto założyć swój biznes?

 • 29 października 2017 o 13:56
  Permalink

  Świetny wpis 🙂 Ja się akurat nie mogę zdecydować na założenie własnej firmy, mimo, że miałem kilka fajnych pomysłów – po prostu boję się podjąć tą decyzję porzucenia etatu.

  Odpowiedz
 • 30 października 2017 o 15:19
  Permalink

  To prawda. Co roku powstaje wiele nowych firm, ale jeszcze więcej upada. Trzeba wiedzieć w co się wchodzi i doskonale znać rynek. Nie ma na to rady, ani krótszej drogi.

  Odpowiedz
 • 13 marca 2018 o 16:37
  Permalink

  Ryzyko jest duże. Znam wcale niemało osób, dla których własna firma skończyła się komornikiem i ogromnymi problemami.

  Dlatego od zawsze byłem fanem “soft startu”. Czyli nie odchodź z pracy na dzień dobry. Zamiast tego rozpoznaj klientów, wymyśl i opracuj to co chcesz sprzedawać. Jeżeli się tylko da, własna firma powinna być przez co najmniej pół roku projektem ubocznym. W tym czasie sam/sama się zorientujesz, czego nie wiesz i gdzie masz braki. Takie uczenie przez działanie.

  Dopiero po takim okresie “wewnętrznej inkubacji” przeciętny przedsiębiorca może oszacować szanse powodzenia i stwierdzić, co mu jeszcze brakuje.

  No i oczywiście warto wiedzieć, w co się wchodzi. Trudno o lepszą puentę 🙂

  Pozdrawiam
  Michał

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *