Sposoby na zaoszczędzenie w firmie

Tyle się teraz mówi o oszczędzaniu, cięciu kosztów, o kryzysie, który dotyka zarówno wielkie korporacje, jak i małe przedsiębiorstwa. Nie ma się co dziwić – czasy mamy takie, jakie mamy, dlatego trzeba szukać różnych rozwiązań, które pozwolą nieco zoptymalizować koszty. A że mamy teraz modę na oszczędzanie…

Ogrzewanie i energia elektryczna w firmie

Sezon grzewczy za chwilę się rozpocznie, ale już teraz temperatury na zewnątrz nie zachwycają – 3 stopnie nad ranem pod koniec września? To trochę za mało! Grzejniki mogą być jeszcze zimne, jednak Ty nie możesz dopuścić do tego, aby w Twojej firmie panowała niska temperatura. Praca w takich warunkach będzie wysoce nieefektywna, w konsekwencji czego, oszczędzając na ogrzewaniu, stracisz na pracy swoich pracowników. Pomieszczenie możesz ogrzać np. grzejnikami elektrycznymi, jeśli je masz albo skorzystać z klimatyzacji. Tak – klimatyzacja może ogrzewać pomieszczenie, a nie tylko je chłodzić. W dodatku w dość szybki sposób.

Akcesoria niezbędne do pracy

Papier do drukarki, zakreślacze, kolejna tablica korkowa, whiteboard, markery – Twój zespół z pewnością tego potrzebuje, więc nie możesz zrezygnować z tych wydatków. Możesz jednak je przyciąć, negocjując stawki za nie z jednym dostawcą i np. podpisując z nim umowę na dłuższy czas. On będzie miał stałe zlecenie, a Ty niższe rachunki i na pewno nigdy nie zapomnisz o niezbędnym zaopatrzeniu.

Zrezygnuj z pizzy na koszt firmy

Jeśli jesteś hojnym pracodawcą, to się chwali. Jednak to wcale nie oznacza, że co piątek musisz serwować swojej 20-osobowej załodze pizze na obiad. To wydatek rzędu 100-200 złotych, jednak w skali miesiąca zbiera się z tego już okrągła sumka. Pracownicy naprawdę nie będą mieli problemów z przygotowywaniem lunchu lub zrzutką na pizzę, jeśli im na to pozwolisz. Podobnie rzecz ma się w przypadku imprez firmowych. Organizuj je rzadziej – znajdź inne sposoby na integrację zespołu.

Jak widzisz, są co najmniej 3 sposoby na znalezienie oszczędności w firmie, a jestem przekonana, że jeśli zrobisz solidny rachunek sumienia z wydatków, które poczyniłeś w poprzednich miesiącach, okaże się, że masz ich co najmniej drugie tyle. To co, gotowy do zaciskania pasa?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *