Prowadzenie firmy w UK – koszty

Polacy bardzo często decydują się na zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii. Dla młodych przedsiębiorców szczególnie kuszące okazują się niskie składki, przyjazna administracja oraz przejrzysty system podatkowy. Jakie koszty wiążą się z prowadzeniem firmy w UK?

Kwota wolna od podatku

W Polsce wysokość kwoty wolnej od podatku nie uległa zmianie od 2009 roku i od kilku lat niezmiennie wynosi 3091 złotych. W Wielkiej Brytanii osiągnęła ona pułap 11 tysięcy funtów (ponad 50 tysięcy zł). Co więcej, w UK kwota niepodlegająca opodatkowaniu regularnie wzrasta. Warto nadmienić, że wspomniany próg 11 tysięcy funtów obowiązuje nie tylko osoby samozatrudnione, ale też pracowników i dyrektorów spółek Limited (LTD).

Składki

Prowadzenie firmy wiąże się z opłacaniem odpowiednich składek społecznych. W UK osoba samozatrudniona (Self-Employed), czyli prowadząca jednoosobową działalność, przy dochodach nieprzekraczających 8060 funtów (38 tys. złotych) w skali roku, miesięcznie zapłaci 11 funtów (ok. 51 zł), a rocznie – 612 zł. Płatność składek obowiązuje tylko przy rocznym dochodzie powyżej sumy 5965 funtów (ok. 28 tys. zł) rocznie. Jeśli osoba samozatrudniona uzyskuje rocznie więcej niż 8060 funtów, wysokość miesięcznej składki społecznej to 146 funtów (688 zł). W przypadku spółki Limited (LTD) konieczne będzie uiszczanie comiesięcznej opłaty: 375 funtów (1768 zł) po przyznaniu ulgi podatkowej albo 750 funtów (3536 zł) bez ulgi. Należy jednak pamiętać, że obowiązek płacenia składek społecznych nie dotyczy spółki LDT, jeśli jej dochód nie przekracza 8 060 funtów w skali roku.

Podatki

Dla dochodów mieszczących się w progu 11501-45 000 funtów, stawka opodatkowania wynosi 20%. Na poziomie 45 tysięcy – 150 tysięcy funtów w skali roku stawka opodatkowania wzrasta do 40%. Powyżej 150 tysięcy osiąga 45%. Po przekroczeniu określonego progu obrotów rocznych przedsiębiorcy powinni zarejestrować się jako płatnicy VAT. Limit ten jest dość wysoki, dlatego do podobnych sytuacji nie dochodzi zbyt często. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, podatki płacisz od zysków, jakie przyniósł twoj biznes, a nie od dochodów brutto.

Obsługa księgowa firmy

Comiesięcznym kosztem związanym z prowadzeniem firmy w UK jest korzystanie z usług księgowego. Samodzielne nadzorowanie finansów i rozliczeń może być kłopotliwe, szczególnie gdy nie znamy brytyjskiego prawa. Dlatego biura rachunkowe przychodzą przedsiębiorcom z pomocą. Koszt obsługi księgowej waha się między 60 a 120 funtami miesięcznie. Należy w tym przypadku sprawdzić, co zawiera pakiet oferowanych usług. Cena może być uzależniona od liczby opracowanych faktur.

Prowadzenie firmy w UK pozwala na zaoszczędzenie znacznych sum pieniędzy, szczególnie gdy porówna się brytyjski system podatkowy i administracyjny z tym rodzimym. Liczba opłat nakładanych na przedsiębiorców przez polski Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przytłaczać. Wysoka kwota wolna od podatku, niskie składki społeczne i przejrzysty system rozliczania dochodów z pewnością zachęcają osoby zastanawiające się nad zarejestrowaniem działalności w Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej o prowadzeniu firmy w UK, odwiedzając bloga Easysend.

One thought on “Prowadzenie firmy w UK – koszty

  • 29 grudnia 2017 o 16:31
    Permalink

    Prowadzenie firmy w UK jest dużo tańsze i prostsze, tam czas spędzony na robieniu biznesu dla ustawodawców jest na tyle cenny, że sprawy administracyjne uprościli chyba do minimum. Pytanie kiedy w Polsce nasz ukochany, wybrany przez suwerena rząd uprości i ułatwi “robienie biznesów” ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *