Pierwsza firma – najczęstsze błędy!

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli firma, która młodzi ludzie zakładają najczęściej tylko dlatego, że pracodawca odmówił im podpisania umowy o pracę, Zakładana od tak, bez namysłu i sensu. Nagle stajemy się właścicielami firmy o której działalności nie mamy pojęcia.
Tymczasem własna firma, w dodatku pierwsza powinna być dobrze przemyślana. Jednoosobowa działalność gospodarcza to bowiem jedyna możliwość dobrego startu w dorosłe życie, otrzymania dofinansowania z Urzędu Miasta i opłacania małego ZUS-u.

Uczymy się na błędach, ale czy na pewno zawsze musimy uczyć się na tych, które popełniamy my sami? Może znacznie bezpiecznej będzie niektóre z nich pominąć?

źródło: praca.egospodarka.pl
źródło: praca.egospodarka.pl

Nazwa firmy
Zakładając swoją jednoosobową działalność nie myślisz o tym, jak ma się ona nazywać. Najczęściej wpisujesz zatem swoje imię i nazwisko a potem dodajesz końcówkę odpowiadającą Twojej profesji. Czy to dobry sposób? Niekoniecznie. Pamiętaj, że nazwa Twojej firmy to Twoja wizytówka. Pracujesz na swoją markę – zastanów się zatem dobrze nad tym, jak powinieneś się nazywać!
Charakterystyczna, krótka nazwa będzie zdecydowanie lepsza niż bezduszne imię i nazwisko. Klient szybciej ją zapamięta i skojarzy.

Punkty PKD
Coś tam wpisujesz ale nie do końca wiesz ile, po co i dlaczego? Punkty PKD mają jedno ważne zadanie. Określają zakres Twoich działań. Dzięki temu, Ty będziesz mógł wystawiać faktury, wykonywać swoje zlecenia. Jeśli źle dookreślisz zakres swojej działalności – znacznie ograniczysz swoje możliwości.

Faktura czy rachunek
Na początku formalności przyjdzie taki czas, kiedy będziesz musiał podjąć decyzję o tym, czy chcesz odprowadzać Vat czy nie. Co wybrać? Zasada jest taka: jeśli wiesz, że będziesz musiał wystawiać dużo faktur i na ich podstawie będziesz rozliczał się z firmami, zostań Vatowcem. Jeśli Twoja firma była zakładana tylko po to, żeby mieć ubezpieczenie na obecnym stanowisku pracy – odpuść. Z rachunkiem nie tylko będziesz miał mniej formalności, ale unikniesz także podatku dochodowego, który zdarza się wówczas, gdy zarabiasz dużo i więcej.

Dofinansowanie i mały ZUS
O co chodzi. A no o to, że dofinansowanie z Urzędu miasta oraz mały ZUS czyli stawka na składkę zdrowotną i społeczną pomniejszona do 436 zł otrzymujemy tylko przy zakładaniu pierwszej firmy. Później już nie będzie takiej możliwości. Jeśli zatem założymy swoją firmę w pośpiechu możemy przeoczyć dodatkowe wsparcie finansowe.

Zastanówmy się też, czy tzw. małego ZUS – lepiej nie zostawić sobie na przyszłe lata. Może przyda się kiedyś indziej, kiedy będziesz miał rzeczywiście dobry pomysł na swoją firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *