Firma

Pierwsza firma – najczęstsze błędy!

Jednoosobowa działalność gospodarcza, czyli firma, która młodzi ludzie zakładają najczęściej tylko dlatego, że pracodawca odmówił im podpisania umowy o pracę, Zakładana od tak, bez namysłu i sensu. Nagle stajemy się właścicielami firmy o której działalności nie mamy pojęcia.
Tymczasem własna firma, w dodatku pierwsza powinna być dobrze przemyślana. Jednoosobowa działalność gospodarcza to bowiem jedyna możliwość dobrego startu w dorosłe życie, otrzymania dofinansowania z Urzędu Miasta i opłacania małego ZUS-u.

Uczymy się na błędach, ale czy na pewno zawsze musimy uczyć się na tych, które popełniamy my sami? Może znacznie bezpiecznej będzie niektóre z nich pominąć?

źródło: praca.egospodarka.pl
źródło: praca.egospodarka.pl

Nazwa firmy
Zakładając swoją jednoosobową działalność nie myślisz o tym, jak ma się ona nazywać. Najczęściej wpisujesz zatem swoje imię i nazwisko a potem dodajesz końcówkę odpowiadającą Twojej profesji. Czy to dobry sposób? Niekoniecznie. Pamiętaj, że nazwa Twojej firmy to Twoja wizytówka. Pracujesz na swoją markę – zastanów się zatem dobrze nad tym, jak powinieneś się nazywać!
Charakterystyczna, krótka nazwa będzie zdecydowanie lepsza niż bezduszne imię i nazwisko. Klient szybciej ją zapamięta i skojarzy.

Punkty PKD
Coś tam wpisujesz ale nie do końca wiesz ile, po co i dlaczego? Punkty PKD mają jedno ważne zadanie. Określają zakres Twoich działań. Dzięki temu, Ty będziesz mógł wystawiać faktury, wykonywać swoje zlecenia. Jeśli źle dookreślisz zakres swojej działalności – znacznie ograniczysz swoje możliwości.

Faktura czy rachunek
Na początku formalności przyjdzie taki czas, kiedy będziesz musiał podjąć decyzję o tym, czy chcesz odprowadzać Vat czy nie. Co wybrać? Zasada jest taka: jeśli wiesz, że będziesz musiał wystawiać dużo faktur i na ich podstawie będziesz rozliczał się z firmami, zostań Vatowcem. Jeśli Twoja firma była zakładana tylko po to, żeby mieć ubezpieczenie na obecnym stanowisku pracy – odpuść. Z rachunkiem nie tylko będziesz miał mniej formalności, ale unikniesz także podatku dochodowego, który zdarza się wówczas, gdy zarabiasz dużo i więcej.

Dofinansowanie i mały ZUS
O co chodzi. A no o to, że dofinansowanie z Urzędu miasta oraz mały ZUS czyli stawka na składkę zdrowotną i społeczną pomniejszona do 436 zł otrzymujemy tylko przy zakładaniu pierwszej firmy. Później już nie będzie takiej możliwości. Jeśli zatem założymy swoją firmę w pośpiechu możemy przeoczyć dodatkowe wsparcie finansowe.

Zastanówmy się też, czy tzw. małego ZUS – lepiej nie zostawić sobie na przyszłe lata. Może przyda się kiedyś indziej, kiedy będziesz miał rzeczywiście dobry pomysł na swoją firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *