Co można wliczyć w koszty

Prowadzenie własnej firmy, to ciągłe wydatki. Opłaty, rachunku, ubezpieczenia czy sprzęt – wszystko kosztuje i nie są tą, niestety małe pieniądze. Jednak przedsiębiorca, ma możliwość odzyskania części zainwestowanej gotówki.

Wystarczy, że udowodni, że, dany zakup przysłużył się do uzyskania, lub utrzymania przychodu. Wówczas, wystarczy takowy przedmiot czy usługę wliczyć w koszty, dzięki czemu, przedsiębiorca zapłaci mniejszy podatek.

Jednak, chyba każdy kto prowadził własną firmę, zastanawiał się, co tak naprawdę, bez obaw, może wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wszystkie nieprawidłowości w tej kwestii, są przez nasz ulubiony Urząd Skarbowy, surowo karane. Dlatego też, przedstawiam wam, listę najpopularniejszych zakupów firmowych, które bez zastanowienia możecie wrzucić w koszty.

 1. Produkty/środki stałe, takie jak budynki, pojazdy czy maszyny. Pod warunkiem, że przewidywany okres ich użytkowania, to co najmniej rok.
 2. Szeroko pojęty know-how, czyli wszelkiego rodzaju prawa autorskie, majątkowe, licencje, prawa do patentów etc. Również w tym przypadku, przewidywany okres z korzystania, to minimum rok.
 3. Jeżeli pracujesz w domu, to w koszty możesz wliczyć również wydatki na mieszkanie – koszty ogrzewania, wody czy prądu. Jednak niezbędne będą w tym przypadku, oddzielne liczniki dla części biurowej.
 4. Wyjazdy służbowe i delegacje, a konkretnie koszty z nimi związane – przejazd, zakwaterowanie czy wyżywienie.
 5. Opłaty za internet czy telefon.
 6. Sprzęt elektroniczny, taki jak laptop, drukarka czy tablet. O ile jesteś w stanie udowodnić, że pomaga Ci on w uzyskaniu przychodu.
 7. Wszelkiego rodzaju szkolenia, kursy a nawet opłaty za studia – o ile tyczą się one, twojej branży.
 8. Środki czystości i sprzęt z nimi związany.
 9. Paliwo, bieżące naprawy twojego pojazdu, ubezpieczenie OC.
 10. Wydatki związane z promocją i reklamą. Takie jak strona www., pozycjonowanie czy działania marketingowe.
 11. Wszelkiego rodzaju meble biurowe oraz sprzęty takie jak toaletowa suszarka do rąk etc.

Pamiętaj!

Że wszystko, co chcesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu, musi być odpowiednio udokumentowane – zazwyczaj chodzi o fakturę, jednak w niektórych przypadkach, takich jak opłata za autostradę czy podróż autobusowa (dłuższa niż 50 km), wystarczy paragon.

One thought on “Co można wliczyć w koszty

 • 20 kwietnia 2017 at 16:50
  Permalink

  Świetny artykuł! Bardzo pomocne informacje dla osób prowadzących swoją działalność, którzy często nie wiedzą co tak naprawdę mogą wliczyć w koszty.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *