Firma

Leasing ciągnika siodłowego – formalności i miesięczne koszty

Leasing ciągnika siodłowego to wyjątkowo korzystna metoda pozyskiwania potrzebnych pojazdów transportowych dla firmy. Nie angażuje ona zbyt wysokiego wkładu własnego na początku umowy, nie obciąża płynności finansowej przedsiębiorstwa, a spłatę miesięcznych rat uda się dostosować do aktualnych możliwości ustalonego budżetu. Dowiedz się, jakie formalności wiążą się z leasingiem ciągnika siodłowego i sprawdź, co składa się na jego miesięczne koszty.

Formalności związane z wzięciem ciągnika w leasing

Ciągniki siodłowe należą do najczęściej eksploatowanych pojazdów w przemyśle, handlu, logistyce i w wielu innych typach działalności. Jeśli posiadasz firmę funkcjonującą w ramach którejś z tych branż i zamierzasz pozyskać pojazdy dla swojego przedsiębiorstwa, powinieneś przesłać wypełniony wniosek o zawarcie umowy leasingowej wraz z kopiami dokumentów wymaganych przez konkretnego leasingodawcę. Po zrealizowaniu tego etapu, następuje sprawdzenie wiarygodności finansowej wnioskującego. Firmy leasingowe weryfikują informacje o potencjalnym leasingobiorcy w bazach takich jak BIK, BRKN, BIG czy KRD. Niektóre przedsiębiorstwa oferujące leasing ciągników siodłowych umożliwiają finansowanie pojazdów klientom znajdującym się w bazach BIK, BIG albo KRD.

Po weryfikacji potencjalnego leasingobiorcy firmy sprawdzają dostawcę i ciągnik siodłowy będący przedmiotem umowy. Następnym etapem jest podpisanie wspomnianego dokumentu. Odbywa się ono najczęściej w siedzibie leasingobiorcy, lecz w przypadku procedur uproszczonych wizyta w Twojej firmie nie będzie wymagana. Przyszły leasingobiorca podpisuje wszystkie egzemplarze umowy.

Po dopełnianiu wyżej opisanych formalności, leasingodawca wydaje ostateczną decyzję o przyznaniu lub odmowie finansowania. Dostawca ciągnika siodłowego wystawia fakturę i przesyła ją do leasingodawcy. Dołącza wówczas wszystkie dokumenty potrzebne do przeniesienia własności i zrealizowania umowy, np. dokumenty umożliwiające rejestrację w Wydziale Komunikacji. Po dopełnieniu tych wymogów następuje zapłata dostawcy, a na podstawie pisemnego upoważnienia albo w obecności pracownika firmy leasingowej następuje formalny odbiór ciągnika. Podpisywany jest też protokół zdawczo-odbiorczy. Formalności leasingowe  trwają od 2 do 7 dni w przypadku nowych ciągników siodłowych i od 5 do 14 w sytuacji leasingowania sprzętów używanych.

 

 

Miesięczne koszty leasingu ciągnika siodłowego

Wysokość miesięcznej raty leasingu ciągnika siodłowego jest uzależniona od czynników takich jak wartość przedmiotu netto, długości okresu obowiązywania umowy, wielkość pierwszej wpłaty, procent wykupu końcowego i specyfika oferty danej firmy leasingowej. Warto mieć na uwadze, że leasing ciągnika okaże się znacznie tańszy od zakupu ciągnika siodłowego w salonie.

Zamiast kupować nowy ciągnik siodłowy w salonie i obciążać płynność finansową swojego przedsiębiorstwa, zdecyduj się na leasing. Okaże się on wyjątkowo opłacalną inwestycją, dlatego że koszt leasingu ciągnika siodłowego jest relatywnie niewielki, zwłaszcza w porównaniu z kredytem, który dodatkowo wymaga wielu formalności.

Jeden komentarz do “Leasing ciągnika siodłowego – formalności i miesięczne koszty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *