Jak zmotywować pracownika bez wydawania cennych złotówek!

Motywacja pracownika to jeden z najważniejszych elementów w działalności naszej firmy. Dobry pracownik musi czuć się przecież doceniony. Inaczej nigdy nie będzie wykonywał swojej pracy na tyle dobrze, byś Ty mógł być z niego w pełni zadowolony.

Motywacja kosztuje? Mit, który utarł się w myśleniu wielu pracowników. Premie, programy dla pracowników. Specjalne karty członkostwa do klubów. Małych firm na to nie stać. Co zatem zrobić, żeby i w tym wypadku nasz pracownik czuł się dopieszczony?

Za uśmiech nie płacisz
Więc dlaczego nie witasz nim swojego pracownika za każdym razem kiedy wchodzisz do firmy? Może warto? Przecież uśmiech nic nie kosztuje. Co zyskujesz? Po pierwsze wydajesz się spoko gościem, po drugie pracownik czuje, że go lubisz (lubisz znaczy szanujesz, szanujesz znaczy doceniasz).
Uśmiechem możesz zdziałać wiele. Pracownicy zdecydowanie chętniej pracują w miejscach, gdzie szef się uśmiecha, żartuje (o ile nie z pensji), gdzie każdy jest dla siebie życzliwy i miły.

źródło: siewie.pl
źródło: siewie.pl

Czasem wystarczy miłe słowo
Zauważyłeś, że Twój pracownik czymś się wyróżnia? Robi coś najlepiej z całego zespołu? Może warto byłoby go nagrodzić serdecznymi słowami wypowiedzianymi nie w swoim gabinecie ale na forum wszystkich pracowników? Myślałeś jak dzięki temu będzie mu miło? Koledzy przecież zzielenieją z zazdrości.

Elastyczne godziny pracy
Myśl zadaniowo, jeśli Twój pracownik nie ma problemu z wyrobieniem się ze wszystkich działań, może nie zmuszaj go do przesiadywania w firmowym biurze. Jeśli te same zadania jest w stanie wykonać w domu, pracując zdalnie to dlaczego mu na to nie pozwolić?

Praca zadaniowa a nie godzinowa. To kolejny krok do nagradzania pracownika bez wydawania złotówek. Zastanów się zresztą sam czy pracownik zmuszany do spędzania w biurze 8 godzin dziennie w stałych odstępach czasu nie będzie przypadkiem nieco sfrustrowany?

Dzień wolny
Skończyliście właśnie jakiś projekt? Długo nad nim pracowaliście. Twój pracownik zresztą całymi nocami. Na pewno jest zmęczony! Pozwól mu na zasłużony odpoczynek. Niech to będzie nawet jeden dzień – z pewnością ucieszy się z niego bardziej niż z długo planowanego urlopu.

Jeden komentarz do “Jak zmotywować pracownika bez wydawania cennych złotówek!

  • 13 sierpnia 2014 o 12:13
    Bezpośredni odnośnik

    Czasem te sposoby motywacji działają dużo lepiej niż dawanie ciągłych premii. Jednak z drugiej strony jeżeli ktoś ciągle mówi „dobrze się spisujesz” i daje pochwały, jednak żadnej premii nie, to może wydać się pracownikowi podejrzane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *