Firma

Firma prawie [nie] kulturalna

Cenimy ludzi, którzy charakteryzują się wysokim poziomem kultury, ale czy zwracamy uwagę na samą firmę? Czy tak samo mocno interesuje nas to, w jaki sposób prosperuje, jaki ma stosunek do ludzi, do klientów, jakie panują w niej relacje? Czy Twoja firma jest kulturalna?

Piszę ten tekst, bo ostatnio sama zadałam sobie to pytanie, po przeczytaniu jednego z innych artykułów opublikowanych na Forbes. Początkowo odpowiedź była dla mnie jasna, kiedy jednak zagłębiałam się w poszczególne zagadnienia poruszone przez autora wspomnianego wpisu zaczęły rodzić się we mnie różne wątpliwości.
Jeśli jesteście ciekawi, jakie elementy towarzyszą kulturalnej firmie, zerknijcie poniżej.

Miejsce pracy

Nie wiem czy macie tak samo, ale ja, kiedy idę do innych ludzi w gości zwracam uwagę na porządek jaki panuje u nich w domu oraz to, jak mnie przyjmują. Czy kawa nie jest przypadkiem podana w brudnym kubku, czy nie ziewają po godzinie pogawędki, czy ich kot nie wchodzi na moje kolana.
Podobnie jest z miejscem pracy. Jeśli panuje w nim totalny bałagan, nic nie ma swojego ustalonego miejsca, żaden klient nie poczuje się w nim dobrze.
Samo przystosowanie miejsca pracy do pracowników mówi także wiele o hierarchii panującej w danym miejscu oraz tym, czy szanuje się tutaj poszczególnych pracowników. Jeśli Twój szef na specjalnie wydzielone biuro, za szybą, ze skórzanym fotelem i klimatyzacją, a cała reszta pracuje przy podniszczonych biurkach, gdzie powierzchni użytkowa przypadająca na 1 osobę nie przekracza 1m kw, to jasne jest, kto tutaj rządzi. Ty też powinieneś mieć klimę, no c’mon!
Oczywiście z kulturą oraz dobrym traktowaniem swoich pracowników nie ma to nic wspólnego.

Stosunek do pracowników

Jeśli chcesz wiedzieć czy w danym miejscu szanuje się pracowników wejdź do firmy grubo po godzinach pracy. Jeśli wówczas zobaczysz w niej ciężko pracujących, zasapanych ludzi, którzy resztą sił dopinają zlecenia, możesz mieć pewność, że ktoś zapomniał, co to znaczy kultura pracy.
Oczywiście w każdej firmie zdarza się komuś zostać po godzinach. Nie powinno być to jednak na porządku dziennym.

efektywna11

Atmosfera

W miejscu pracy, w którym przestrzega się kultury oraz dba się o dobre samopoczucie swoich pracowników szybko zauważysz dodatkowe elementy wyposażenia. Tutaj w wolnym czasie gra się w zośkę, ping ponga lub sięga po pyszną kawę z automatu. Takie miejsce tętni życiem. Pracownicy rozmawiają ze sobą, przechadzają się po firmie, nie boją się wyrazić swojego zdania.
Po prostu chce się tutaj przebywać.

Czas po pracy

Jeśli miejsce pracy tętni kulturalnym nastawieniem do pracowników Ci chętnie spędzą ze sobą i szefem czas także po pracy. Wspólnie pójdą na kręgle, chętnie skoczą do baru. Czas po godzinach pracy spędzany ze współpracownikami nie jest jednak kojarzony ze służbowymi obowiązkami i przymusem.

Czy moja firma jest kulturalna? Niestety tego zdradzić Wam nie mogę:) Mogę jednak zachęcić Was do własnego rachunku sumienia.

Poproś szefa, żeby zamontował Ci klimę od Profiklimy w Warszawie – http://www.profiklima.pl/klimatyzacja-dla-domu.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *