Pożyczki pozabankowe – na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Klienci rzadko czytają starannie umowę z pożyczkodawcą. Popełniają przez to ogromny błąd, gdyż narażają się na duże niebezpieczeństwo w przyszłości. Chcesz wiedzieć na co powinieneś zwrócić uwagę podpisując umowę o pożyczkę? Zapraszam do poniższego artykułu.

Co powinieneś wiedzieć zanim podpiszesz umowę

  • Sprawdź wiarygodność firmy
  • Dokładnie przeczytaj umowę
  • Policz całkowity koszt pożyczki
  • Nie podpisuj umowy, jeśli czegoś nie rozumiesz

Na co należy zwrócić uwagę przy czytaniu umowy

  • Oprocentowanie pożyczki – sprawdź czy oprocentowanie jest takie jak ustaliliście i czy nie ma żadnych haczyków o dodatkowych opłatach
  • Sprawdź punkt o odstąpieniu od umowy. Praktycznie każda firma, która działa zgodnie z prawem powinna mieć zapis o odstąpieniu od umowy w ciągu 24h, kilku dni lub dwóch tygodni od jej zawarcia. W takim wypadku nie płaci się dodatkowych kosztów związanymi z prowizjami czy odsetkami.
  • Możliwość przedłużenia okresu spłaty – taki zapis powinien znaleźć się w każdej umowie z parabankiem. Ten punkt jest bardzo ważny dla osób o niestabilnej sytuacji finansowej, które nie mają pewności czy dadzą radę spłacić pożyczkę w terminie. Należy zwrócić uwagę na to jak wygląda przedłużenie okresu spłaty i ile kosztuje.
  • Koszt pożyczki – Należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty. Powinna znaleźć się informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, włącznie ze wszystkimi odsetkami prowizjami i kosztami. Tutaj bardzo ważną rzeczą jest zwrócenie szczególnej uwagi na dodatkowe koszty, które zależą od wielu aspektów.
  • Wcześniejsza spłata – taki zapis powinien znaleźć się w każdej umowie z parabankiem. Brak takich zapisów oznacza, że firma, która udziela pożyczek działa niezgodnie z prawem. Bardzo ważne jest aby w tym wypadku wybrać najkorzystniejszą opcję. Dobrze, aby w umowie była informacja o tym, że w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania obniża się całkowity koszt pożyczki.
  • Wpłaty wstępne – Jeśli w umowie pojawia się taki zapis, to sygnał aby takiej umowy nie podpisywać. Niektóre parabanki nakładają obowiązek wnoszenia wysokich opłat zanim udzielą nam pożyczki.

Poszukujesz szybkiej i bezpiecznej pożyczki? Dowiedz się więcej.

Niedozwolone klauzule

Jeśli w umowie z pożyczkodawcą pojawia się treść niezgodna z prawem, to klauzule te nie wiążą konsumenta z pożyczkodawcą. Przykładem może być wymaganie od pożyczkobiorcy informowania pożyczkodawcy o zamiarze zaciągnięcia innych pożyczek, podejmowaniu innych decyzji czy udzielaniu poręczenia, które mogą mieć jakiś wpływ na sytuację finansową pożyczkobiorcy.

Zanim podpiszesz umowę z parabankiem powinieneś ją dokładnie przeczytać i przeanalizować. Pamiętaj, że jeśli coś jest dla Ciebie nie jasne, nie podpisuj. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na koszt pożyczki, następnie na możliwość odstąpienia i wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *