Finanse

Jak wygląda windykacja należności?

Windykacja jest zbiorem czynności prawnych, procesowych i faktycznych mających na celu doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania, które zaciągnął wobec wierzyciela.  Finałem tego procesu ma być odzyskanie powierzonych środków. Jakie są etapy postępowania windykacyjnego?

Powstanie zobowiązania

Powstanie zobowiązania jest najczęściej wynikiem nieopłaconych faktur albo braku zapłaty za wykonane prace w ustalonym terminie. Dla wierzyciela nie ma przy tym znaczenia przyczyna zaległości, ale termin, w którym dany kontrahent czy inny podmiot dokona spłaty długu. Brak porozumienia w kwestiach płatności wymaga podjęcia bardziej stanowczych kroków. Najpierw warto jednak zacząć od mniej inwazyjnych metod.

Postępowanie polubowne

Postępowanie polubowne, czyli pierwszy etap windykacji należności, to wszystkie nieformalne kontakty wierzyciela z dłużnikiem, które mają na celu przypomnienie o konieczności spłaty, a także ustalenie jej warunków. Wspomniane kontakty mogą odbywać się poprzez rozmowy telefoniczne, wymianę e-maili itp. Strony negocjują wówczas rozłożenie płatności na raty albo umorzenie odsetek. W ramach postępowania polubownego wierzyciel ma prawo do wysyłania monitów oraz wezwań do zapłaty. Powszechnym sposobem na motywowanie dłużników do szybszej spłaty jest też upublicznianie ich zobowiązań na giełdzie długów oraz dokonywanie wpisów do baz nierzetelnych kontrahentów.

Postępowanie sądowe

Co zrobić, jeśli nie uda się odzyskać środków na etapie postępowania polubownego? Przede wszystkim sprawdź, jak napisać pozew, którego złożenie okaże się konieczne, by odzyskać należne środki. Na tym etapie przydatna jest pomoc adwokata lub radcy prawnego, szczególnie jeśli zależy Ci na skuteczności i szybszym przebiegu działań windykacyjnych. Po złożeniu pozwu w celu uzyskania nakazu zapłaty, wierzyciel  musi wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności, po której uzyskaniu może przejść do postępowania egzekucyjnego. Orzeczenie sądu (w tym wyrok i nakaz zapłaty) opatrzone klauzulą wykonalności stanowi tytuł wykonawczy będący podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej.

Postępowanie egzekucyjne

Ostatni z etapów windykacji należności rozpoczyna się od złożenia do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji. Motywacją do podjęcia takiego działania jest wyegzekwowanie zadłużenia. Wniosek powinien zawierać szczegółowy opis czynności, które mają zostać podjęte przez komornika w celu egzekucji wierzytelności. Wierzyciel decyduje też, z jakich części majątku dłużnika będzie dochodził przymusowej spłaty.

 

Sprawy związane z windykacją należności dotyczą głównie przedsiębiorców mających problemy z uzyskaniem środków od nierzetelnych kontrahentów. Postępowania tego rodzaju wywołują silne emocje zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużnika. Aby zabezpieczyć się przed koniecznością ubiegania się o spłatę należności, warto przeprowadzić gruntowny wywiad gospodarczy i ustanowić odpowiednie zabezpieczenia wierzytelności w umowach. Asekuracja interesów jest bowiem łatwiejszym sposobem na ich zabezpieczenie niż późniejsza windykacja zadłużeń.

2 komentarze do “Jak wygląda windykacja należności?

  • Odkąd wysyłam faktury z chmurki na bizin to skończyły mi się problemy z windykacją, nie wiem czy to kwestia innego przekazania faktury, czy zwyczajnie sytuacja moich kontrahentów się polepszyła, ale jest to mocno widoczne. Co prawda oczywiście zdarza mi się też wysyłać ponaglenia, ale nie tak często jak kiedyś…

    Odpowiedz
  • Odkąd wysyłam faktury z chmurki na biz in to skończyły mi się problemy z windykacją, nie wiem czy to kwestia innego przekazania faktury, czy zwyczajnie sytuacja moich kontrahentów się polepszyła, ale jest to mocno widoczne. Co prawda oczywiście zdarza mi się też wysyłać ponaglenia, ale nie tak często jak kiedyś…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *