Finanse

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingowej

Leasing w ostatnich latach stał się bardzo groźną konkurencją dla tradycyjnych kredytów bankowych. Co sprawia, że Polacy coraz chętniej finansują nowe inwestycje do swojej firmy za pomocą leasingu? Podpowiadamy, w czym tkwi sekret tego typu finansowania.

Rodzaje leasingu – na który warto się zdecydować?

Decydując się na sfinansowanie środka trwałego za pomocą leasingu, już na samym początku musimy podjąć decyzję o tym, jaki rodzaj umowy leasingowej najbardziej nas interesuje. Wśród form tego typu zobowiązania finansowego wyróżniamy leasing operacyjny oraz kapitałowy. W Polsce najpopularniejszy okazuje się leasing operacyjny. Cechuje się on pozabilansowym charakterem, niskimi comiesięcznymi ratami oraz stosunkowo niskim wkładem początkowym. Co ciekawe, ten rodzaj leasingu jest popularny także w innych krajach należących do Unii Europejskiej. W jakich branżach najczęściej zaciągany jest leasing operacyjny? Przede wszystkim w branżach budowlanych, transportowych, spożywczych, telekomunikacyjnych lub komputerowych. Tego typu umowa to także idealna opcja dla świeżo powstałych przedsiębiorstw, które planują rozkręcić własny biznes.

Na drugim biegunie finansowania stoi leasing finansowy, który nazywany jest także leasingiem kapitałowym. Taka forma zobowiązania wymaga od nas uiszczenia comiesięcznych rat obejmujących pełną wartość przedmiotu umowy. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość przeniesienia prawa własności środka trwałego na leasingobiorcę. Odbywa się to wraz z opłaceniem ostatniej raty i nie wymaga od nas dodatkowych inwestycji. Co ważne, okres umowy w przypadku leasingu finansowego jest zdecydowanie dłuższy od tego, który proponuje nam leasing operacyjny.

Jaki przedmiot może być środkiem trwałym leasingu?

Pojazdy są zdecydowanie najpopularniejszym przedmiotem umowy leasingowej w Polsce. Większość firm rozwinięcie własnej działalności rozpoczyna od sfinansowania samochodu osobowego, a przecież ciągniki siodłowe, tiry lub traktory są nierozłącznym elementem każdego logistyka lub rolnika. O tym, na jakich warunkach można uzyskać leasing wyżej wymienionych środków trwałych, przeczytasz na stronie https://klf24.pl/blog. Co jeszcze można wziąć w leasing? Niemalże wszystko. W ostatnich latach notujemy znaczny wzrost finansowania maszyn produkcyjnych, sprzętu IT, samolotów, statków oraz nieruchomości.

Rywalizacja leasing kontra kredyt bankowy – kto wychodzi zwycięsko?

Pojawienie się na polskim rynku leasingu z pewnością zmartwiło wielu bankowców. Taka forma finansowania to jedna z najgroźniejszych alternatyw dla tradycyjnego kredytu bankowego. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że procedura otrzymania leasingu jest bajecznie prosta. Takie finansowanie dostępne jest niemalże dla każdego przedsiębiorcy. Ubiegając się o leasing operacyjny lub kapitałowy, nie musimy przedstawić zdolności kredytowej. Taki dokument wymagany jest przez banki, przez co zdecydowana większość początkujących przedsiębiorców decyduje się na zaciągnięcie leasingu.

Jeden komentarz do “3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy leasingowej

  • Ale jednak czy leasing bardziej się opłaca niż kredyt w banku? Nie jestem jakoś dalej przekonany co do takiej formy płatności.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *