Jak wybrać dobre krzesło biurowe?

Praca za biurkiem również może odbić się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Stanie się tak, gdy każdego dnia siedzieć będziemy na niewygodnych i źle dopasowanych krzesłach. Te nie tylko zapewniają nam komfort w trakcie wypełniania zawodowych obowiązków, ale również chronią nasz kręgosłup przed nadwyrężeniem, a nawet wykrzywieniem. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzeseł biurowych? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru!

Już na wstępie zaznaczmy, że kupując krzesła do biura, nie warto oszczędzać. Dobre i wygodne fotele potrafią kosztować sporo, jednak jakość ich wykonania, a przede wszystkim korzystny wpływ na kondycję naszych pleców, wart jest każdych pieniędzy. Czasem jednak zdarza się, że nawet najdroższe modele nie spełniają naszych oczekiwań. Dlatego przed wyborem danego krzesła biurowego warto dowiedzieć się, na co szczególnie zwrócić uwagę w sklepie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne dla każdego, kto ma przymierza się do nabycia fotela do swojego biura.

Odpowiedni profil

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie krzesła do biura, jest profil danego modelu. O co właściwie chodzi? O to, w jaki sposób siedzenie na krześle wpływa na postawę naszego ciała. Warto szczególnie przyjrzeć się głębokości siedziska (to powinno podpierać około ¾ ud),wysokości podparcia (najlepiej, by znajdowało się ono w okolicach łopatek), uwypukleniu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, szerokości siedziska oraz podłokietników. Wszystkie te elementy nie tylko wpłyną w późniejszym czasie na komfort pracy, ale też na stan naszego kręgosłupa. Dobrze jest również zdecydować się na krzesła z zagłówkiem, który pozwala raz na jakiś czas zrelaksować się napiętym mięśniom szyi. Przykłady dobrych krzeseł biurowych tutaj.

Możliwość regulacji 

To w zasadzie standard, że krzesła biurowe można regulować i dostosowywać do własnych potrzeb. Warto jednak dokładnie sprawdzić, w jakim zakresie możliwe jest ustawienie krzesła. Przyjrzy się, czy dane krzesło reguluje się tak, by spełniało twoje oczekiwania i zapewniało ci komfort pracy. Zwróć również uwagę na umiejscowienie pokręteł – te powinny znajdować się w takich punktach, by możliwe było jak najwygodniejsze manewrowanie poszczególnymi partiami krzesła.

  

Materiał

Rzecz niezwykle istotna, a tak często pomijana – materiał wykonania obicia. Warto rozważyć różne opcje w tej kwestii. Na pewno od razu należy odrzucić pomysł z zakupem krzesła w całości wykonanego z plastiku, na dodatek niepokrytego żadną tkaniną. Ośmiogodzinna praca na takim siedzisku bardzo szybko da się we znaki naszym plecom. Obicie powinno być wykonane z materiału łatwego do czyszczenia, a jednocześnie umożliwiającego oddychanie naszej skórze. Warto przyjrzeć się też materiałom, z jakich wykonane zostały elementy mechaniczne krzesła oraz stelaż – części te powinny być zrobione z metalu lub aluminium.

 

Design

Czyli styl w jakim zostało wykonane krzesło. Obecnie na rynku znaleźć można wiele różnorodnych modeli, które idealnie skomponują się z wystrojem biura, a także dobrze dopasują się do naszego gustu. Pamiętajmy jednak, by design fotela nie przysłonił nam jego mankamentów. Krzesło biurowe musi być w pierwszej kolejności wygodne i dobre dla zdrowia, a dopiero potem ładne i efektowne.

3 myśli na temat “Jak wybrać dobre krzesło biurowe?

 • 4 maja 2016 o 10:21
  Permalink

  Dobrze zrozumiałem, że krzesło powinno sięgać swoim oparciem do łopatek? Jeżeli tak, to jestem w dużym szoku, bo zawsze szukałem takich foteli i krzeseł, które będą sięgać mi jak najwyżej.

  Odpowiedz
 • 23 listopada 2017 o 08:47
  Permalink

  Przy wyborze fotela czy krzesła do biura, najlepiej kierować się wygodą. Dotyczy to w szczególności osób, które przez wiele godzin pracują przy komputerze. Odpowiednio dobrane siedzisko oraz oparcie zapewnią wygodę i zadbają o odpowiednią postawę, dzięki czemu kręgosłup nie będzie nadwyrężony.

  Odpowiedz
 • 22 lutego 2018 o 09:29
  Permalink

  Ergonomia miejsca pracy w biurze jest bardzo ważna. Zgadzam się z tym, że dobrze dobrany fotel, czy krzesło wpłynie znacząco na poprawę naszego komfortu pracy. Wybierając sprzęt biurowy, już na samym początku powinniśmy postawić na produkty wysokiej jakości. Nie warto oszczędzać na takich rzeczach bo to w przyszłości może mieć przykre konsekwencje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *