W dzisiejszych czasach praktycznie każdy większy zakup, czy to samochodu czy nowego sprzętu komputerowego wiąże się z spłacanie rat kredyty, który zaciągnęliśmy na ten cel. Co robić kiedy mamy kilka kredytów w różnych bankach a nie zawsze pamiętamy o ich regularniej spłacie? Rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny.
Dla kogo?
Kredyt konsolidacyjny jest dedykowany tym osobom, które chciałby połączyć kilka swoich zobowiązań finansowych w jeden kredyt. Nowym kredytem spłacamy wszystkie poprzednie, otrzymującym tym samym jedną, niższą ratę kosztem wydłużenia okresu kredytowania.
Ten rodzaj kredytu dedykowany jest szczególnie tym, którzy mają problem z płynnością finansową powstałą w wyniku zbyt wysokich rat. Dzięki niemu można w łatwy sposób ustabilizować domowy budżet i nie popadać w jeszcze większe długi.
Brać czy nie brać?
Przed wybraniem się do banku należy przeanalizować wszystkie za in przeciw zaciąganiu kolejnej pożyczki. Oczywistymi zaletami takiego rozwiązania jest ujednolicenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedną ratę. Musimy pamiętać jednak, że niekiedy czas spłaty wydłuża się o rok lub dwa i przez ten czas będziemy zobligowani do regularnej spłaty raty kredytu, a niższa rata nie oznacza, że koszt kredytu też jest niższy. Na prostym przykładzie można pokazać, jak wygląda koszt takiego kredytu.
„ Kowalski posiada 5 kredytów, które spłaca w ratach na łączną kwotę 2 tysięcy złoty. Do całkowitej spłaty kredytu zostało mu jeszcze 20 rat, czyli finalnie, za 20 miesięcy będzie musiał zapłacić 40 tysięcy złotych.
Bank proponuje Kowalskiemu konsolidację jego zadłużenia oferując kredyt na 3 lata i wylicza ratę kredytu na 1500 zł. Miesięcznie w budżecie Kowalskiego zostaje 500zł, natomiast w skali całego kredytu będzie zmuszony zapłacić bankowi 54 tysiące złotych.”
Sami więc musicie obliczyć, czy wolicie spłacać kredyt dłużej, mając niższą ratę czy uregulować zobowiązania szybciej.
Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?
Procedura składania wniosku o kredyt konsolidacyjny nie różni się za wiele od standardowego kredytu gotówkowego. Ważne jest, aby rzetelnie przedstawić całe zadłużenie: gdzie, ile i w na jak długi okres czasu mamy inne kredyty. Doradca już w trakcie wypełniania wniosku określi, czy Wasza zdolność kredytowa pozwoli Wam na uzyskanie kredytu. Jeżeli przedstawiona oferta będzie dla Was satysfakcjonująca, przystąpicie do podpisania dokumentów o nowy kredyt, dzięki któremu bank w Waszym imieniu spłaci wszystkich wierzycieli. Jeżeli potrzebujecie dodatkowej gotówki, wspomnijcie o tym doradcy – jeżeli macie wystarczającą zdolność kredytową, będzie w stanie zaproponować Wam dodatkowe pieniądze na Wasze wydatki.
Sprawdź rynek
Aktualnie, w dobie bardzo dużej konkurencji pomiędzy instytucjami bankowymi, można znaleźć ciekawe oferty kredytów konsolidacyjnych. Warto więc, przed złożeniem wniosku w konkretnej placówce, zrobić rozeznanie, który bank będzie w stanie zaoferować nam najkorzystniejsze warunki.
0 komentarzy