Czym jest profil zaufany i jak go założyć?

utworzone przez | 06 05 2019 | 0 komentarzy

Profil zaufany pozwala załatwiać sprawy urzędowe całkowicie online. Złożenie wniosku o dowód osobisty, podpisywanie dokumentów czy ubieganie się o świadczenia – wszystkie te formalności nie wymagają już wychodzenia z domu. Sprawdź, czym jest profil zaufany i jak go założyć.

Profil zaufany – co to jest?

Profil zaufany to zbiór danych o użytkowniku umożliwiających potwierdzenie tożsamości danej osoby przy załatwianiu spraw urzędowych online. Zakładając konto eGO wprowadza się swoje dane, które następnie są weryfikowane i akceptowane. Dzięki tej procedurze za każdym razem, gdy skorzysta się ze swojego profilu zaufanego, pozostaje się wiarygodnym dla urzędników. Profil zaufany to darmowy podpis elektroniczny, a innymi słowy – cyfrowa tożsamość. Jakie są zasady utworzenia konta eGo? Profil zaufany może założyć każdy, kto posiada numer PESEL. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna.

Jak założyć profil zaufany?

Chcąc założyć profil zaufany, trzeba wiedzieć, że można zrobić to przez internet lub w punkcie potwierdzającym. Poniżej przeczytaj szczegóły, które pomogą znaleźć Ci najwygodniejszy sposób na jego utworzenie.

Wysłanie wniosku przez internet

Nie wychodząc z domu możesz złożyć wniosek o profil zaufany przez internet. Zrobisz to online na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku za pomocą konta bankowego, a drugi z użyciem certyfikatu kwalifikowanego.

Wnioskowanie o profil zaufany przez bank

Ten sposób jest bardzo szybki i komfortowy. Cała procedura trwa kilka minut. Przede wszystkim trzeba zalogować się do bankowości internetowej swojego banku. Następnie należy znaleźć zakładkę e-Urząd albo taką dedykowaną profilowi zaufanemu i kliknąć „wypełnij wniosek”. W momencie zakładania konta, bank zweryfikował już dane użytkownika, dlatego informacje automatycznie pojawiają się w formularzu. Po sprawdzeniu danych akceptuje się wymagane zgody i oświadczenia i potwierdza się procedurę odpowiednim narzędziem weryfikacyjnym, np. kodem SMS. Profil zaufany jest aktywny od razu, a na adres e-mail trafia potwierdzenie założenia konta. Dlaczego warto skorzystać z tej metody składania wniosku? Zakładając profil przez swój bank, unika się zbędnych formalności, co jest ważne, gdy zależy nam na czasie. Wniosek o profil zaufany ePUAP

Wniosek o profil zaufany ePUAP

Innym sposobem na założenie profilu zaufanego jest skorzystanie z platformy e-PUAP. Po złożeniu wniosku odwiedza się punkt potwierdzający, gdzie zostają zweryfikowane dane osobowe. Wśród punktów potwierdzających są urzędy miasta i gminy, oddziały ZUS czy urzędy skarbowe.

Dlaczego warto mieć profil zaufany?

Dzięki profilowi zaufanemu można przez internet:
– złożyć wniosek o dowód osobisty albo zgłosić utratę dokumentu tożsamości
– sprawdzić punkty karne
– wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
– składać i sprawdzać dokumenty rozliczeniowe w ZUS i Urzędzie Skarbowym
– złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej
– załatwić sprawy urzędowe dotyczące rodziny: zgłosić urodzenie dziecka, złożyć wniosek o świadczenia rodzinne (w tym wniosek o 500+ lub 300+) czy Kartę Dużej Rodziny
– dopełnić wiele innych formalności

Rozwiązywanie spraw urzędowych przez internet to duże udogodnienie. Pozwala m.in. na uniknięcie kolejek i zaoszczędzenie czasu. Jeśli nie ma się jeszcze profilu zaufanego, warto go utworzyć, by móc komfortowo załatwiać formalności o każdej porze, niezależnie od godzin pracy urzędów.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły