Czy nowa firma może dostać kredyt w banku?

utworzone przez | 24 02 2017 | 0 komentarzy

W niektórych przypadkach, mimo dobrego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej, nowa firma może mieć problem z finansowaniem. Kredyt na start to od kilku lat dobre rozwiązanie dla właścicieli początkujących firm, dawniej nie było to możliwe, gdyż banki bały się ryzyka utraty pożyczanych środków. Nowa firma może jak najbardziej kredyt otrzymać. Jakie banki finansują nowe firmy i jak wygląda wnioskowanie o kredyt na start dla firm?

Kredyt na start, a banki dla małych przedsiębiorstw

Oczywiście większość banków nadal kredytu na start dla firm nie udzieli i będzie wymagać wielu dokumentów, zaświadczeń i zabezpieczeń, którym nowa firma nie może sprostać ? np. dochody za poprzedni rok, czy duży majątek. Pewne zmiany przyszły w momencie, kiedy na polski rynek finansowy weszły banki obsługujące mniejsze przedsiębiorstwa np. Idea Bank czy FM Bank, w przebiciu się przez szklany sufit pomógł też mBank.

Nie były to jedyne czynniki, które wpłynęły na rozwój rynku kredytów na start dla nowych firm. Innym ważnym elementem stało się wsparcie instytucji publicznych dla drobnej przedsiębiorczości ? instytucje publiczne zaczęły poręczać w bankach za młodych przedsiębiorców, przez co tego typu kredyty stały się dla banków mniej ryzykowne.

Gdzie po kredyt na start dla firm?

Znanym bankiem działającym w tym sektorze jest Idea Bank. Proponuje on bardzo dobre warunki kredytów na start dla firm. Kredyt można wziąć już od 1. dnia prowadzenia działalności, wniosek złożyć online, bez zaświadczeń z urzędów, a kwota jaką można uzyskać to nawet 350 tysięcy złotych. Minimalna kwota kredytu na start to 5 tysięcy złotych dla limitu na rachunku lub 10 tysięcy złotych w przypadku kredytu ratalnego. Przy wyższych kwotach kredyt należy zabezpieczyć w postaci hipoteki na nieruchomości.

Inną ciekawą, ale niższą kwotowo propozycją jest kredyt na start od mBanku. Maksymalna kwota kredytu to 10 tysięcy złotych już od pierwszych dni działalności, a 30 tysięcy złotych po 6 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskować czy finalizować umowę kredytu można podobnie jak w przypadku Idea Banku przez internet. Ciekawą możliwością jest też podwyższenie limitu kredytu o 5 tysięcy złotych (15000 zł), jeśli osoba prowadząca działalność jest profesjonalistą w danej branży.

Jak to wygląda w pozostałych bankach?

Reszta banków niestety warunkuje przyznanie kredytu od stażu firmy, ważna jest też historia obrotów na koncie firmowym, a przy większych kredytach wymagane jest posiadanie majątku, na którym bank może zabezpieczyć przyznanie kredytu.

Kredyt na prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest z pewnością dziś łatwiej uzyskać niż kilka lat temu, a na rynek weszły banki, które pomagają małym przedsiębiorstwom. Niemniej jednak, jeśli nie jesteś pewny czy Twoja firma odniesie sukces, zastanów się dwa razy czy warto jest zaryzykować. Musisz też dowiedzieć się, jak wyglądają procedury banku, jeśli zabraknie Ci pieniędzy na spłacanie rat kredytu.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły