Czego potrzebujesz, zakładając sklep internetowy?

utworzone przez | 15 07 2017 | 0 komentarzy

Wydawać by się mogło, że założenie sklepu internetowego to prosta rzecz. Tak jednak nie jest, ponieważ wiąże się z tym tyle samo zadań co z otwarciem sklepu stacjonarnego. Różnica jest taka, że zamiast za czynsz za lokal płacimy za miejsce na serwerze. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, czego potrzebujesz zakładając sklep internetowy.

Z racji tego, że jest to dość skomplikowany proces omówimy wszystkie rzeczy krok po kroku.

Pomysł na sklep internetowy

To pierwsza rzecz, nad która należy się dobrze zastanowić. Musisz sobie odpowiedzieć na szereg pytań:

  • Co chcę sprzedawać?
  • Jakich klientów chcę pozyskać?
  • Skąd brać towar?
  • Gdzie będę magazynować swój towar?

Mając już pomysł na sklep należy skonfrontować go z rzeczywistością.

Analiza rynku

Masz pomysł ? świetnie! Kolejną rzeczą jaką musisz wykonać jest analiza rynku. Sprawdź czy na dany produkt jest aktualnie popyt na rynku i czy tworząc sklep internetowy możesz liczyć na jakichkolwiek klientów. Odwiedź strony konkurencji i zobacz jak to u nich wygląda. Sprawdzając konkurencję zastanów się jakie zmiany można wprowadzić w ich sklepie, dzięki czemu będziesz wiedzieć czego uniknąć na swojej stronie lub co dodać nowego, aby wyróżnić się ponad innych. Pamiętaj, że robiąc wszystko dokładnie tak samo jak inny nie osiągniesz sukcesu. Musisz się wyróżnić, dlatego tak ważna jest analiza rynku.

Strategia

Na tym etapie masz już pomysł na sklep oraz wiesz jak działa konkurencja. Przyszedł czas na objęcie odpowiedniej strategii. Weź kartkę, albo otwórz plik tekstowy w komputerze i oszacuj jak będzie wyglądała Twoja praca oraz na czym skupisz się najbardziej. Pod uwagę weź wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na Twoje powodzenie lub też porażkę. Dzięki temu będziesz wiedzieć co zrobić, aby Twoje szansa na powodzenie wzrosła, a ryzyko porażki było minimalne.

Nazwa domeny

To pierwsze co zobaczą Twoi klienci wyszukując daną frazę w wyszukiwarce internetowej. Adres strony musi brzmieć dobrze, być chwytliwy i nie za długi. Warto, aby w nazwie strony dodać słowo powiązane z tematyką sklepu.

Podamy Ci prosty przykład! Wyobraź sobie, że chcesz otworzyć sklep internetowy, na którym będziesz sprzedawać kapcie. Co według Ciebie brzmi lepiej? Mojwlasnysklepinternetowyzkapciami.pl czy może swiatkapci.pl albo fajnekapcie.pl? Oczywiście to tylko prosty przykład, ale mamy nadzieje, że pokazał o co chodzi.

Nawet jeżeli planujesz uderzyć w polski rynek nie bój się używać anglojęzycznych nazw.

Oprogramowanie

To inaczej system, na którym będzie oparty Twój sklep. Zanim podejmiesz wybór zastanów się jakich funkcjonalności potrzebujesz. Możesz również przetestować każdy z systemów oraz sprawdzić jak dany system wygląda od zaplecza. Przy wyborze oprogramowania oszacuj jakie będą koszty wdrożenia.

Najpopularniejszymi systemami są: Magento, Shoper, Shoplo oraz Comarch iSklep24.

Formalności

Aby móc prowadzić sklep internetowy musisz założyć własną działalność gospodarczą. Wiąże się z tym wiele formalności, ale jest to wymóg konieczny, aby móc legalnie prowadzić sklep internetowy.

Testerzy

Zanim udostępnisz swoją stronę klientom warto sprawdzić czy wszystkie funkcje na stronie działają poprawnie. Testy możesz przeprowadzić na własną rękę, ale jednak bardziej polecaną praktyką jest zlecenie tego zadania osobom, które znają się na rzeczy i przeprowadzą dokładne testy.

Reklama

Sklep internetowy byłby niczym bez dobrego marketingu. W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest się wstrzelić w rynek i mieć monopol na daną rzecz. Aby móc pokazać się ludziom potrzebne są odpowiednie działania marketingowe. Reklamy w internecie, na innych portalach tematycznych, prowadzenie social media oraz pozycjonowanie.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły