Lampy do gabinetu – jaką lampę biurkową wybrać?

Urządzając gabinet bądź biuro należy pamiętać, że jednym z kluczowych elementów jest odpowiedni dobór oświetlenia. Zapewni nam to nie tylko komfort pracy, ale także ma ogromny wpływ na jej efektywność. Nie przywiązując dość dużej uwagi do zakupu lampy możemy również narazić się na przykre powikłania zdrowotne. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dla naszego wzorku praca przy złym świetle nie pozostaje bez wpływu. Jeśli zatem nie zamierzamy po paru latach spędzonych za źle oświetlonym biurkiem pozostać ślepi bądź ledwo widzący – zainwestujmy jak najszybciej w produkt, który zapewni nam zdrowie i komfort podczas wykonywanej roboty.

Jakie oświetlenie wybrać?

Rodzajów oświetlenia jest dużo. Poza tradycyjnymi kinkietami bądź żyrandolami, które zamontujemy w pomieszczeniu, przyda się również lampka biurkowa, którą umiejscowimy bezpośrednio na stole, przy którym mamy zamiar pracować.

Lampka idealna

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to by faktycznie nadawała się do postawienia na biurko. Powinna być niewielka, by łatwo było ją przenosić. Taka mobilność sprawi, że będziemy mogli w razie potrzeby zmienić położenie lampki, co może się bardzo przydać w przyszłości. Ponad to ważnym elementem idealnej lampki biurkowej jest długie, elastyczne ramię. To niesamowicie istotne, ponieważ bez tego nie będziemy mogli nakierować strumienia światła tak jak tego potrzebujemy. Sterowanie lampką jest potrzebną funkcją i stanowi o wygodzie jej użytkowania. Odpowiedni produkt tego typu powinien mieć również stosunkowo długi kabel abyśmy mogli z niemal każdego miejsca gabinetu mieć dostęp do prądu, żeby ją podłączyć. Jeśli jednak jest za długi to plącze się pod nogami, co może być wyjątkowo denerwujące. Najlepszym rozwiązaniem są zatem lampki z możliwością zwinięcia i rozwinięcia kabla na taką długość jaka aktualnie nas interesuje. Niektóre lampki mają różne dodatkowe funkcje, które znacznie ułatwią nam życie, np. stojak na telefon.

Jakie światło?

Powyżej zostały opisane wszystkie funkcje, które dotyczą wygody użytkowania. Najważniejszym jednak zadaniem, które stawiane jest przed lampką biurkową, jest odpowiednie oświetlenie tego, nad czym pracujemy. Niezależnie od tego czy odrabiamy zadanie domowe, czytamy książkę czy sporządzamy notatki – do każdej czynności nasz wzrok potrzebuje odpowiedniego światła, aby się nie męczyć i pozostać sprawnym przez długie lata. O oczy należy dbać, dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby zakupiona przez nas lampka biurkowa nam w tym pomogła. Jakie powinna mieć parametry? Przede wszystkim jej światło musi być zbliżone do naturalnego światła dziennego. Temperaturę barwy wyraża się w Kelwinach i najbardziej optymalna jest ona dla naszego wzorku, jeśli waha się pomiędzy 3000 – 4000 K. Niższa granica to światło ciepłe, które pomaga się zrelaksować, dlatego do pracy najlepiej zakupić lampę o temperaturze barwowej około 4000 Kelwinów (chłodniejsze, białe światło), gdyż lampy o tej wartości parametru ułatwiają koncentrację i skupienie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na moc żarówki, która przy lampach biurkowych najczęściej powinna mieć od 40 W do 100 W, jednak najbardziej optymalna jest, jeśli posiada około 75 W.

Oczywiście lampka biurkowa, poza funkcjonalnością, wygodą użytkowania oraz odpowiednimi dla zdrowia parametrami, powinna posiadać również walory estetyczne i spełniać nasze wizualne oczekiwania (zobacz lampy biurkowe w planetalamp.com). Ważne jest bowiem także to aby nasze oświetlenie było stylowe i pasowało do całości aranżacji wnętrza. Tak dobrana lampka z pewnością spełni wszystkie oczekiwania i pozwoli na zadowolenie użytkownika przez długi czas.

4 komentarze do “Lampy do gabinetu – jaką lampę biurkową wybrać?

 • 20 czerwca 2017 o 11:43
  Permalink

  Dobór światła zawsze był dla mnie najbardziej kłopotliwy. Po wielu przemyśleniach doszedłem do wniosku, że to przez nie tak trudno szło mi wykonywania obowiązków 😀 Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • 23 czerwca 2017 o 23:23
  Permalink

  Interesujący wpis. Dzięki serdeczne za przydatne info.

  Odpowiedz
 • 25 czerwca 2017 o 16:23
  Permalink

  dobre oświetlenie to podstawa, bez tego bardzo szybko można zepsuć swój wzrok

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2017 o 09:46
  Permalink

  Zgadzam się z tym, że dobre oświetlenie to podstawa. Jeżeli zależy nam na optymalnym oświetleniu wnętrza, które nie pogorszy naszego wzroku warto wybrać źródła światła o odpowiednich parametrach.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *