Atmosfera w pracy- jak o nią dbać?

utworzone przez | 28 02 2018 | 5 Komentarze

Atmosfera w pracy to podstawowy czynnik wpływający na zadowolenie z niej. Praca jest jednym z głównych czynników naszego życia, chcemy zatem, żeby była ona dla nas przyjemnością.. Jak wprowadzić miłą atmosferę w firmie? Zobacz co na nią wpływa i jakie ma znaczenie dla firmy.

Co ma wpływ na atmosferę w pracy?

Na atmosferę w firmie ma wpływ zarówno pracownik jak i jego podwładni. Wiele zależy od kultury organizacyjnej firmy, która budowana jest od początku jej powstawania. Atmosfera zaczyna się od założyciela, który wprowadza w firmie pewien schemat zachowań, który później przyjmowany jest przez pracowników. Nie mniej jednak znaczny wpływ ma także nastawienie podwładnych. Kierownik nie zdziała wiele, gdy oni nie będą chcieli się nawzajem komunikować i porozumieć. To dlatego przy rekrutacji warto spojrzeć na sposób bycia danej osoby, sprawdzić czy odnajdzie się ona w danej kulturze zespołu.

Dobra atmosfera w pracy, czyli jaka?

Dobrej atmosfery nie da się jednoznacznie zdefiniować, zależna jest ona od zespołu pracowników. Ma to być po prostu model zachowań, dzięki któremu pracownicy będą czuli się swobodnie i przyjaźnie. Podstawą jest komunikacja. Pracownicy powinni czuć się pewnie we wzajemnych rozmowach i nie bać się pytać. Warto, by mieli też kontakt z kierownikiem, który postara się poruszyć co jakiś czas tematy nie związane z firmą. Żarty i rozmowy powinny być integralną częścią przerw w pracy. Zdecydowanie ważne jest, by pracownicy czuli swój wpływ na wartość i efekty firmy i byli za to doceniani, w przeciwnym razie nie będą oni widzieli sensu swojej żmudnej pracy.
Atmosfera w pracy

 

Atmosfera a efektywność pracowników

Atmosfera w pracy ma znaczący wpływ na efektywność pracowników. W przyjemniejszym dla nich otoczeniu są znacznie chętniejsi do wykonywania swoich zdań. Co najważniejsze łatwiej jest im pracować w grupie, pomagać sobie nawzajem, co daje lepsze, szybciej osiągane wyniki.

Poczucie wspólnoty powoduje, że do pracy przychodzi się także z powodów osobistych. Odczuwa się w niej spełnienie, a co najważniejsze przynależności. Utożsamiony z firmą pracownik, to według wielu modeli zarządzania prawdziwy skarb. Dlaczego? Taka osoba patrzy na cele firmy jako na swój własny priorytet, co wzbudza w nim chęć wykonania zadań na jak najlepszym poziomie. Wpada na pomysły usprawniające pracę i wprowadza do firmy optymizm i chęć stałego rozwoju.

Co zrobić, żeby atmosfera była sprzyjająca pracy?

Porady dla pracownika

By czuć się swobodnie w pracy warto mieć kontakt z pracownikami. W przeciwnym razie wystąpi poczucie odosobnienia, wykluczenia z grupy.  To właśnie dlatego wskazane są, choć krótkie rozmowy. Należy także unikać sytuacji konfliktowych. Nie bać się wyrażać swoich opinii, ale robić to w postaci feedbacku, eliminując szczególna emocjonalność. Unikaj plotek. Niezwykle ważne jest również miejsce pracy. Zadbaj by panował na nim porządek i byś nie czuł się w nim specjalnie skrępowany.

Jak dbać o atmosferę będąc kierownikiem?

Kierownicy powinni za to starać się by w siedzibie firmy panowały jak najlepsze warunki. Dobrze, by pracownicy mieli wygodne siedzenia, dobrze działający sprzęt i miejsce, dla wspólnej integracji. (najlepiej kuchnia, integracja, odpoczynek i jedzenie w jednym ? ) Stojąc na czele zespołu nie powinno się piętnować dodatkowego stresu. Nie wprowadzać wśród pracowników niepotrzebnego współzawodnictwa, co wyeliminuje dodatkowe nieporozumienia i zgrzyty. Warto stwarzać sytuacje do współpracy i spotkań zespołu, by nie były one sztucznie narzucona integracją. To wprowadzi naturalną komunikację.

Atmosfera w pracy

Atmosfera w pracy to przede wszystkim poczucie przynależności do zespołu, dobra komunikacja i brak nieporozumień. To wszystko wpływa na efektywność pracowników, a co za tym idzie wyniki firmy. Kierownik powinien zwracać uwagę na budowana atmosferę już od początku, na etapie założenia firmy i zatrudniania pracowników. Ważną rolę odgrywają tutaj także jego podwładni, powinni przyjąć zasady kultury firmy i starać się być miłym dla reszty zespołu.

5 komentarzy

 1. Franczyza w Polsce

  Atmosfera w pracy ma czasami znaczenie niemalże najważniejsze – wszystko zależy od doboru pracowników. Nie da się jednak ukryć, że najlepsze osiągnięcia są wynikiem dobrej atmosfery pomiędzy pracownikami oraz pracownikami i kadrą zarządzającą 🙂 Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Martyna Fibich

   Dokładnie tak! 🙂 Kultura organizacyjna firmy to podstawa do osiągania dobrych wyników.

   Odpowiedz
 2. Bindowanie

  Na odpowiednią atmosferę w pracy ma wpływ wiele czynników. Oprócz poczucia przynależności do zespołu, odpowiedniej komunikacji jak i braku nieporozumień, ważna jest również odpowiednia przestrzeń i jej aranżacja czy wyposażenie. Zadbane i ergonomiczne miejsce pracy zapewni nie tylko odpowiednią atmosferę, ale i wpłynie na jakość pracy.

  Odpowiedz
  • Martyna Fibich

   Czynników jest wiele i niepodważalnie trzeba zwracać uwagę na nie wszystkie.

   Odpowiedz
 3. Kalina

  Grunt to się dobrać i robić to co się lubi, nic na siłę. Ja jako pracownik wyznaję trzy zasady : nie plotkuje, jak coś mi leży na wątrobie to spokojnie, szczerze mówię, jak jest nerwowy okres to żartuje i staram się rozładować napięcie. Generalnie nie ważne gdzie pracowałam było spoko, czyli chyba dużo zależy od nastawienia pracownika.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły