8 kroków do założenia własnej działalności

utworzone przez | 29 09 2015 | 1 komentarz

Zakładanie firmy bezpodstawnie uważane jest za ogromny wyczyn obarczony wielkim wysiłkiem. W dzisiejszych czasach wystarczy osiem, kroków, które można postawić w ciągu zaledwie kilku dni, aby cieszyć się własną firmą.

Krok 1. Założenie firmy rozpoczyna się albo w Urzędzie Miasta, albo w domowym zaciszu, korzystając z Internetu. Poprzez stronę internetową należy uzupełnić wszystkie swoje dane, dzięki temu wygenerowany zostanie formularz CEIDG-1, który można wysłać elektronicznie lub zanieść do urzędu. Taki wysłany formularz powinien być opatrzony podpisem elektronicznym. Wysłany bez takiego podpisu będzie wiązał się z wizytą w urzędzie. Można również wydrukować wniosek, wypełnić, podpisać i zanieść do urzędu. Złożenie tego formularza wiążę się automatycznie z nadaniem numeru REGON oraz nadanie NIPu.

Krok 2. Kolejnym krokiem jest uzyskanie koncesji i zezwoleń. Jest wiele dziedzin, w których można prowadzić działalność, jednak obowiązuje w nich cały szereg koncesji. Na przykład prowadzenie pubu z alkoholem wiąże się z obowiązkiem uzyskania koncesji na alkohol. Przed przystąpieniem do całego procesu zakładania firmy, należy poszukać informacji czy działalność, którą chcemy prowadzić nie wymaga jakichś zezwoleń i koncesji. Należy również rozeznać się w urzędach, które nadają takie uprawnienia. Bez tego może okazać się, że świeżo otworzony pub znajduje się w zbyt bliskiej odległości ze szkołą, a to uniemożliwia nadanie koncesji.

Krok 4. Uzyskanie numeru REGON. Chociaż wszystko dzieje się samo tuż po złożeniu wniosku CEIDG-1, należy odebrać nadany numer z Urzędu Statystycznego.

Krok 5. Wyrobienie pieczątki nie jest wymagane, jednak może ona być wielokrotnie potrzebna. Niektóre banki, aby założyć firmowe konto życzą sobie właśnie pieczątki. Nawet jeśli nie wykorzystamy jej w banku, to na pewno wielokrotnie przyda nam się ona w prowadzeniu działalności.

Krok 6. Jeśli firma będzie rozliczała podatek VAT, ma obowiązek posiadania konta bankowego, ponieważ Urząd Skarbowy ewentualny zwrot podatku może przelać jedynie na rachunek bankowy. Wybierając się do banku należy wziąć ze sobą dokumenty takie jak: dowód osobisty, oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej i dokument nadający REGON.

Krok 7. Wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest konieczna w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności. Do ZUSu należy zgłosić przedsiębiorce i pracowników. Dokumenty, które będą potrzebne to: CEIDG i REGON.

Krok 8. W kolejnym kroku należy udać się do Państwowej Inspekcji Pracy i zawiadomić o zatrudnianiu pracowników. Informacje o miejscu pracy, rodzaju i zakresie prowadzonej firmy oraz o liczbie zatrudnianych pracowników należy zgłosić do 30 dni od rozpoczęcia działalności.

Pomimo tego, że zakładanie firmy w „jednym okienku” znacznie ułatwiło sprawę, nadal trzeba się trochę nabiegać. Jednak jest to już znacznie mniejsze wyzwanie niż wcześniej. Dobrze przygotowane dokumenty i sprawne poruszanie się po urzędach przyśpiesza cały ten proces. Jednak w zakładaniu działalności najważniejsze jest mieć na nią dobry pomysł, dzięki któremu całe to bieganie i załatwianie formalności nie pójdzie na marne.

Więcej interesujących porad znajdziesz na fakturownia.pl.

1 komentarz

  1. Łukasz

    Założenie firmy to nic trudnego, ale jak słusznie autor napisał na końcu artykułu prowadzenie firmy to już inna para kaloszy:) Jak prowadzisz firmę samemu nagle 8 godzinny system pracy nie wystarcza, urlop zaczyna być stresujący, o zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza na preferencyjnym ZUS-ie, gdzie musisz do tego dopłacić z oszczędności nie wspomnę itd. PS. Bardzo fajny blog, pewnie zajrzę tu jeszcze nie raz. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły